Dr.Oždí fotografuje, fotí, snímkuje, seká fotky | fotoblog / digitální fotografie

Dr.Ozdi photograph, makes a photos, takes a pictures, shoots | photoblog / digital photogallery

černý | šedý | rudý :: vyber styl black | gray | red :: choose style
Navigace ::
Navigation ::
Home Home
Náhledy snímků Thumbnails
Top 50 zobrazených Top 50 views
GuestbookGuestbook
Reklama Adds
Odkazy Links
FOTOTREKY PHOTOTREK
Archív ::
Archive ::
Fotoblog archív Photoblog archive
Archív 2005 Archive 2005
Archív 2004 Archive 2004
Čím fotím My camera
Proč fotím Why I do it
Co fotím My objects
Návody Tutorials

Dr.Ozdi button Dr.Oždí fotí / Dr.Ozdi takes a photos - ATOM Feed Dr.Oždí fotí / Dr.Ozdi takes a photos - RSS Feed

Úplněk na Mácháči
aneb jak jsem hledal víly

Vydal jsem se do říše lesů
hledat víly, ty z pohádky
naději si s sebou nesu
netěším se na cestu zpátky

(Dan Landa, Chcíply dobrý víly)

Pátek večer. Začátek března. Na nebi jasno, teplota kolem nuly. Cestou z práce přemýšlím o nějakém nočním focení, ale nic konkrétního, zajímavého mě nenapadá.
"Úplněk a odraz v kusu zamrzlý vody", říkám si "to by mohlo být ono".

Chvilku jsem tu myšlenku nechal převalovat v hlavě a vzpomínal, kde jsem v poslední době ještě viděl zamrzlou vodu. Mácháč by mohla být tutovka. No a vzít to na biku prostorem (bývalý vojenský újezd Ralsko) by akci mohlo dodat trochu jiný rozměr. V sedm už ladím co na sebe a co do batohu, světlo, náhradní baterky, bika a valím.

Buď je trošku chladněji, nebo jedu moc rychle. Začíná mi být nepříjemná zima na spocené čelo a uši. Zastavuji, natahuji přes čepici rezervní čapku, ještě vyčůrat a zase valím. Za chvíli už projíždím kolem posledních baráků a pak už jen stará asfaltka do prostoru a les. Silnice je pod stromy pokryta trochou sněhu, voda ve vyjetých kolejích zase zmrzla a nebezpečně to klouže. Než jet po křoupajícím sněhu, raději jedu ve zmrzlých kolejích. Sem tam chytám balanc na poslední chvíli.

Úplněk na Mácháči 2 - výprava za nočním focením

V lese jsou místy úseky bez asfaltu, se zmrzlými kolejemi bahna. Drncám a nadávám, ztrácím a chytám balanc, pak zas chvíli šlapu po rovným. Mezi stromy po stranách to občas zašustí, jak se tam stěhuje probuzená zvěř. Když tam posvítím čelovkou, mezi stromy se rozsvítí zelené oči. Spousty žhnoucích zelených očí. Jako v hororu. Když jedu, většinou mě jen pozorují. Když zastavím, dají se do pohybu.

Konečně asfaltka na Borný. Vyjíždím na hlavní a najednou světlo do očí. Trempíci. Rozsvítili na poslední chvíli. Blázni.
Beru to panelovkou k hotelu Borný a pak lesní cestou k poloostrovu. Výhled na kopec Borný, kemp Borný, Bezděz a zamrzlý Mácháč. Stavím stativ, šteluju foťák. Pak čtyři nekonečně dlouhé minutové expozice, změna stanoviště a znovu.
Rychle balím, notně vychladlý skáču na bika a vyjíždím na pěšinu do Splavů. Přesmykač nereaguje, vzadu mi padají kolečka jak noty na buben. Navíc jsem sjel z pěšiny, takže po pár metrech mezi stromy musím sesedat. Vydrápal jsem se s kolem v ruce k posezení u stezky a kontroluju kvalty. Jak jsem projížděl sněhem a blátem, něco hrudek se navrstvilo na presmykači a přehazovačce a pevně zmrzlo. Budu muset dojet na prostřední placku, aspoň že přehazku jsem rozhýbal.

Ve Splavech fučí od vody. Dělám pár snímků z ruky směrem z hráze k Bezdězu a k přístavu, pak definitivně balím a značně promrzlý vyrážím k domovu. Protože jsem fotil bez rukavice, pravá ruka je zmrzlá tak, že nezvládá řazení. Výborný. Fotit nohama, jak bych asi dojel domů?

Chvilku po hlavní na Borný, pak kolem hájovny do lesa a dál podél obory. Když kouknu plotem do obory, světlo čelovky zažhne desítky zelených očí. Je půl jedenáctý, úplněk, pěkně mrzne. Alespoň, že není pátek třináctého, utěšuju se. Pravá ruka se nelepší a přestože šlapu v otáčkách, mrznou mi i prsty u nohou. Navíc potřebuju zase močit. Stavím, kolo opírám o plot obory, sahám do elasťáků a pak na sebe s několika páry zelených očí vyděšeně žhneme.

"Ufoni zelený, zelený zkažený! A jestli nejste ufoni, budete banda mariňáků s těma brejlema na noční vidění" několikeré oči nechápavě zamrkaly
"Mariňáci za plotem! Srabi! Mě nedostanetééé!"
"Kašlu na vás", popadám kolo a beru to klusem.

Úplněk na Mácháči 5 - výprava za nočním focením

Led a písek křupou pod tretrama, v uších hučí dech a tep. Jak funím, čelovka mi vždy ozáří dech před očima, že kromě bíla nic nevidím. Dochází mi dech i cukr v krvi. Pojím müsli tyčku, šátkem si omotávám hlavu, narazím čepky a valím dál. Když mě cesta vyvede z lesa cítím, jak se ještě víc ochladilo. Vlhký šátek na ksichtě tuhne. Měsíc příjemně svítí na cestu. Před půlnocí budu doma.
Zatím šlapu.
Furt šlapu.
A funím.
Poslední kus lesa a zase ty oči!
Podvědomě hledám rytmus, abych si udržel stálé tempo šlapání.
Vypadnu z tempa a zmrznu.

To je prej mýtina? Spíš ňáká louka,
do černý tmy oblečená,
už bolej voči, jak pilně koukám,
jestli tu netančí průsvitná žena.

(Dan Landa, Chcíply dobrý víly)

Šlapu dál. Vyjíždím z lesa a najednou se vedle cesty dává něco obrovského do pohybu. Slyším dusot, ale bojím se tam posvítit, co kdyby... Dusot zase ustává.
"Koně! Boha, jakej jezeďák nechává v takovýhle zimě venku koně?!"

Pár baráků, pak přes koleje, výjezd, sjezd a jsem v civilizaci. Hle! Úžasné světlo kandelábrů. Tady kdybych sebou seknul, asi by mě někdo i našel. "Křižíku, jsi borec!"

Výjezd ve stoje, cílová rovinka, před barákem ještě zabalit brašnu s foťákem do igelitky a pak už jen pár pater do horké vany!

Děkuju víly!
Vážně, díky moc...

 

Všechny fotografie z akce

Úplněk na Mácháči 1 - výprava za nočním focením Úplněk na Mácháči 2 - výprava za nočním focením Úplněk na Mácháči 3 - výprava za nočním focením Úplněk na Mácháči 4 - výprava za nočním focením Úplněk na Mácháči 5 - výprava za nočním focením

Informace pro přespolní

Mácháč, Máchovo jezero, kdysi Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník, cca 285ha rozloha, průměrně 3-6m a maximálně 12m hloubky, poloha Doksy-Staré Splavy-Borný, Okres Česká Lípa, Kraj Liberecký, země Česká.
 

 
 
 
This website is designed and maintained by Dr.Ozdi, contact
Copyright © 2004-2075 Dr.Ozdi All rights reserved. Photoblog is running thanks Pixelpost.org.
Zpět na vstupní stránku