Dr.Oždí fotografuje, fotí, snímkuje, seká fotky | digitální fotogalerie

Dr.Oždí photograph, make a photos, take a pictures, shoots | digital photogallery

Navigace ::
Navigation ::
Hlavní stránka Main page
Čím fotím My camera
Proč fotím Why I do it
Co fotím My objects
Návody Tutorials
GuestbookGuestbook
Mapa webu Map of the web
Fotogalerie ::
Photogallery ::
Aktuální snímky Actual photosnew
Archív 2005 ::
Archive 2005 ::
Mapa archívu Map of archive
Sníh a led Snow and ice
Fotky z Pekla Photos from Peklo
Momenty 24 Moments 24
Houby II. Toadstool II.
Houby I. Toadstool I.
Momenty 23 Moments 23
Momenty 22 Moments 22
Momenty 21 Moments 21
Mlžné ráno The foggy morning
Šumava 2005 Sumava 2005
Živočichové 4 Animals 4
Živočichové 3 Animals 3
Kolem zahradyAround garden
16 15 14 13
Chycené momentyRecorded Snapshots
20 19 18 17 16 15 14
Galerie nepovedených An abortive photos
Archív ::
Archive ::
Archív 2004 Archive 2004
 

Jak na focení panoramat

O fotografii, jakožto panoramatu, se většinou hovoří v souvislosti s poměrem stran snímku 16:9 a vyšším. Už je jedno, zda se jedná o krajinu, i když to bývá typické téma, nebo o náměstí, halu, prostě prostor, kde je zdůrazněná šířka, na úkor výšky snímaného prostoru. Nezřídka se lze setkat i s panorametem „na výšku“ u vysokých budov, hor apod. Takové fotografie lze dosáhnout pouhým ořezem klasického snímku (s poměrem stran 4:3, 3:2), pořízením speciální fotoaparátem pro panoramata (Horizont), nebo mnohem častěji nafocením více snímků a jejich „slepením“ v PC.

Jak fotit snímky pro panorama

Při focení zdrojových snímků pro výsledné panorama je dobré použít upnutí fotaparátu na speciální panorama hlavu ve stativu, ale většinou postačí dobře nastavený klasický stativ či snímky „z ruky“. Záleží na požadovaném výsledku a použitém softwaru na spojování v PC. Podle počtu a datového objemu snímků také hraje roli odpovídající výkon počítače.

Při pořizování snímku je důležité na foťáku zamknout expozici a snímky pořizovat, pokud je to možné, od nejsvětlejší části scény, abychom se vyhli přepalům. Je také důležité fotit co možná nejstabilnější scénu, protože pohybující se předměty (lidé, auta, listí a pod) nakonec na snímku zanechá „duchy“. Při focení z ruky je dobré mít na paměti, že je třeba otáčet snímačem foťáku podle jeho osy k zemi a přešlapovat. Pouhým otáčením celým tělem na místě dojde k posunu předmětů v popředí snímků a vzniku jejich „duchů“ (rozmazaných duplicit).

Olympus na svých originál xD kartách umožňuje zápis "panorama dat" přímo ze zapnuté funkce panorama ve foťáku. Tovární olympusí program pak výsledný snímek spojí rychle a velmi kvalitně. Je otázka, zda používáme Olympus foťák a zda se investice do této karty vyplatí (řádově o 1/4 dřažší než xD karta od Fuji).

Spojování panoramat v programu. Jak to funguje?

Spojovací panorama program nejdříve „rozkrájí“ spojované snímky na předdefinované díly a potom v nich hledá společné body v konturách a barvách, které „zprůměruje“ a spojí. Výsledné spojení potom tvarově a barevně přizpůsobí, aby vznikly plynulé přechody mezi jednotlivými snímky a efekt optického vnímání perspektivy.
Některé programy umožňují určit, který snímek má být vychozí a kterým směrem se má navazovat. To je určitě vhodné nastavit u 360°panoramat.

Manuální spojování snímků

Pokročilejší uživatelé grafických programů mohou zkusit spojovat snímky „ručně“ ve svém oblíbeném programu. Je třeba pomocí masky zobrazovat jednotlivé části mezi snímky a upravovat jejich vzhled k dosažení pespektivy. Je to mravenčí práce, kterou speciální programy zastanou mnohdy daleko lépe.

Jaký program na tvorbu panorama?

Na trhu je celá řada programů k tvorbě panoramat. Od freeverzí zdarma, po pluginy do grafických softwarů či samostatné profi programy v cenách desítek/stovek dolarů..například: Panorama Perfect Life, Panorama Efect, Panorama Lite, Arcsoft PanoramaMaker Pro , Win.Live, Photostitch, Hugin 0.7, český Zoner Photo Studio a spousty dalších

Po vyzkoušení několika programů a demoverzí jsem nakonec zůstal u programu Autostitch. Je to freever party nadšenců s překvapivě dobrým výsledkem. V nastavení programu je třeba nejdříve vybrat spojované snímky, nejlépe se spojem na šířku vedle sebe, potom datovou a rozměrovou velikost a výslednou komprimaci (JPG). Pak už stačí spustit spojování (a jít si uvařit kávu). Výsledek je třeba ještě oříznout a upravit.

Ukázka panorama

Panoramata publikovaná na tomto webu můžete najít v samostatné kategorii panorama. Pokud pod snímkem chybí EXIF data, výsledné panorama bylo vytvořeno v programu (spojený snímek nemá svá EXIF data).

K popsanému tématu vznikla na DigiNeffu zajímavá diskuze a testy...odkaz

 
 

 

This website is designed and maintained by Dr.Ozdi, contact
Copyright © 2004-2075 Dr.Ozdi All rights reserved.
Zpět na vstupní stránku