Dr.Oždí fotografuje, fotí, snímkuje, seká fotky | digitální fotogalerie

Dr.Oždí photograph, make a photos, take a pictures, shoots | digital photogallery

Navigace ::
Navigation ::
Hlavní stránka Main page
Čím fotím My camera
Proč fotím Why I do it
Co fotím My objects
Návody Tutorials
GuestbookGuestbook
Mapa webu Map of the web
Fotogalerie ::
Photogallery ::
Aktuální snímky Actual photosnew
Archív 2005 ::
Archive 2005 ::
Mapa archívu Map of archive
Sníh a led Snow and ice
Fotky z Pekla Photos from Peklo
Momenty 24 Moments 24
Houby II. Toadstool II.
Houby I. Toadstool I.
Momenty 23 Moments 23
Momenty 22 Moments 22
Momenty 21 Moments 21
Mlžné ráno The foggy morning
Šumava 2005 Sumava 2005
Živočichové 4 Animals 4
Živočichové 3 Animals 3
Kolem zahradyAround garden
16 15 14 13
Chycené momentyRecorded Snapshots
20 19 18 17 16 15 14
Galerie nepovedených An abortive photos
Archív ::
Archive ::
Archív 2004 Archive 2004

 

Fotíme v nočních mrazech

Specifika samotného focení v mrazech jsem popisoval v článku Fotíme v mrazech ze svých zkušeností s kompaktem C-750UZ. Později jsem přešel na utěsněné tělo zrcadlovky Olympus E-510 a utěsněný objektiv Zuiko 1454. Panská skála, zimní noční pohledyJeště o něco později jsem přešel na utěsněnou E-620 a Zuiko 1454 II.

Utěsněnost v případě fotografické techniky znamená primárně odolnost proti prachu a dešti. Znamená to, že se nemusíme bát zničení přístroje i když nám na něm začnou tát sněhové vločky.
Vyznavač focení v jakémkoli počasí by měl sáhnout vždy po výbavě, které vydrží nějaké nepohodlí. Utěsněná či outdoor technika je zranitelná namnoze jen v případě výměny baterie, karty, nebo při výměnách objektivů. V terénu se tyto zásahy dají docela dobře zorganizovat, aby technika nedošla úhony.
Víděl jsem, myslím na Youtube, video ze zrcadlovky canon. Dvojice fotografů dokumentovala na vrcholku hory jak se blíží silná bouřka. Fotoaparát přestal fungovat po zásahu prvníma kapkama.

Proč v noci fotit, když tak mrzne?

No ano proč ?!
Proč kurňa vystrkovat nos z baráku, když mrzne jak sviňa a není vidět na krok?
Zimní noci jsou jiné, než ty letní. Pokud je ještě námraza a nebo dokonce sníh, dají se fotit zajímavé scenérie, ať ve městě, nebo v přírodě. Když nám krajinu ozáří velký Měsíc, je to nádhera.

Noční výhledy z Ronova, panorama Měsíc ozařuje krajinu měkkým světlem, které se odráží od námrazy a sněhu, takže v krajině není úplná tma. Nad městy bývá opar, který se snadno rozzáří sodíkovým světlem pouličních lamp a dodá jistou mystičnost. Svítí hvězdy, sníh se třpytí, dá se pracovat s blesky, nebo světlem svítilny. Dá se fotit s Měsícem v záběru i po světle. Na dlouhý i relativně krátký čas.

 

Jak se na noční focení v mrazech připravit?

V první řadě technika. Doma v teple si nastavíme fotoaparát, sundáme či nandáme filtry, nabijeme baterie a vyprázdníme karty, zkontrolujeme stativ a všechno co nás napadne. Venku v rukavicích se tyhle věci už špatně nastavují. Kdo hledal ztracenou SD kartu v trávě nebo ve sněhu asi ví o čem je řeč. Dálkové ovládání, nebo dálková spoušť přijde vhod.

A teď co fotograf. Noční fotografie přece jenom budeme pořizovat na časy expozic v desítkách, ale i stovkách vteřin. Fotoaparát je pak bude podobně dlouhý čas zpracovávat, takže pořádné oblečení, pořádná obuv, do hlubokého sněhu návleky, tenké rukavice dospod a palčáky navrh. Čepice nebo kukla a na ní čelovka. Do batohu pořádnou svítilnu, suché triko a něco na zahřátí. Termoska se sladkým čajem je dobrý nápad, doporučuji energy nápoj, nebo koncentrát (Speed8).

Dobré je sbalit něco pod koleno, nebo pod zadek. Igelitka, karimatka, nebo i folie na přední sklo na auto může být řešení.
Doporučuji zkontrolovat nabitý mobil, vzít sebou mapu, navigaci, kompas. Zapalovač a nějaká hořlavina taky není od věci, zvlášť když nejdeme do městského parku, ale lezem někam se špatným přístupem. Dobré je někomu zavolat instrukce, co má dělat, když se do hodiny neozvu.
No a můžeme vyrazit.

 

Zimní noční inspirace

Zamrzlý vodopád na přítoku Bobřího potoka Inspirace je všude dost. Můžeme zkusit pro tréning zopakovat vlastní záběry krajinek z letního dne. Hvězdná obloha s nějakou Měsícem ozářenou dominantou v popředí je vděčný námět. Louka pokrytá sněhem, ze kterého vyčnívají suchá stébla. Zamrzlý rybník, za ním skála a nad ní Měsíc.

Od fyzicky nenáročných záběrů kousek od civilizace nebo parkoviště můžeme vyrážet dál od lidí, zalézat do roklí, nebo šplhat do hor. Postupně budeme vyhledávat záběry, které v noci vypadají jinak než ve dne a dodají našim snímkům na neotřelosti. Sám mám v oblibě zamrzlé vodní toky, rovné plochy, kaskády a vodopády.

Můžeme zkusit experimentovat s blesky a malovat světlem, ozařovat zasněžené stromy svítilnou a nadržovat detailům v krajině, dodávat jim světlem třpyt. Můžeme roztáčet hvězdy na dlouhý čas, nebo je naopak zmrazit krátkým časem.
Pozor při focení Měsíce na jeho pohyb. Při focení jeho povrchu pomocí teleobjektivu hraje i 1/50s roli. U krajinky širokým ohniskem si můžeme dovolit časy kolem 20sec než se Měsíc protáhne do elipsy.

 

Návrat z focení domů

Největším nebezpečím elektroniky je vlhkost, která se při přechodu z chladného do teplého prostředí začne na přístroji okamžitě srážet. Stejně jako na povrchu, sráží se i na citlivé elektronice uvnitř. Rozhodně bychom se měli vyvarovat jeho použití bezprostředně po příchodu do tepla.
Pokud přístroj nebudeme hned po návratu z venku používat, postačí ponechat jej v uzavřené brašně aby se jeho teplota vyrovnala okolní. Jestliže chceme jeho "aklimatizaci" uspíšit, můžeme si pomoci obyčejnou igelitovou taškou, nebo mikrotenovým sáčkem. Foťák do něj zabalíme (nejlépe ještě venku), aby nikudy nemohl dovnitř proudit vzduch a zároveň aby sáček nebyl zbytečně nafouknutý. Případná vlhkost se vysráží vně sáčku a dovnitř nepronikne. Rozhodně není dobré přístroj nějak ohřívat.

 

A to je všechno!

Takže jestli je zrovna venku sníh, oblíknout a šup šup fotit! ;-)

 
 
 
 

 

This website is designed and maintained by Dr.Ozdi, contact
Copyright © 2004-2075 Dr.Ozdi All rights reserved.
Zpět na vstupní stránku