Dr.Oždí fotografuje, fotí, snímkuje, seká fotky | digitální fotogalerie

Dr.Oždí photograph, make a photos, take a pictures, shoots | digital photogallery

Navigace ::
Navigation ::
Hlavní stránka Main page
Čím fotím My camera
Proč fotím Why I do it
Co fotím My objects
Návody Tutorials
GuestbookGuestbook
Mapa webu Map of the web
Fotogalerie ::
Photogallery ::
Aktuální snímky Actual photosnew
Archív 2005 ::
Archive 2005 ::
Mapa archívu Map of archive
Sníh a led Snow and ice
Fotky z Pekla Photos from Peklo
Momenty 24 Moments 24
Houby II. Toadstool II.
Houby I. Toadstool I.
Momenty 23 Moments 23
Momenty 22 Moments 22
Momenty 21 Moments 21
Mlžné ráno The foggy morning
Šumava 2005 Sumava 2005
Živočichové 4 Animals 4
Živočichové 3 Animals 3
Kolem zahradyAround garden
16 15 14 13
Chycené momentyRecorded Snapshots
20 19 18 17 16 15 14
Galerie nepovedených An abortive photos
Archív ::
Archive ::
Archív 2004 Archive 2004

 

Nastavení vlastního režimu focení

Když jsem na začátku jara 2004 začínal fotit s Oly C-750, postupoval jsem většinou podle tištěného manuálu a jeho cca 40 stran strohých informací. Nejčastěji jsem používal režim "AUTO", občas "SPORT" a KRAJINA".

Vlastní režim rychlého focení

Získáváním informací a zkušeností jsem dospěl k přesvědčení, že mi defaultní automatický režim  nestačí, že jej potřebuji přenastavit. Vytvořil jsem si první MyMode režim. Vlastní "AUTO" !

Jak na to ?

 • spustím foťák v režimu "P" - výchozí nastavení je stejné jako v režimu "AUTO", ale lze zapínat pokročilé funkce
 • zapnu displej
 • přes menu zapnu histogram - tak vždy vidím barevné podání snímku, příp. měním expozici po 1/3EV až do +/- 2EV (ExposureValue)
 • přes menu zapnu redukci šumu (noise reduction) - začíná být aktivní až při zhoršených světelných podmínkách a snižuje vznik barevných px
 • ve vlastnostech snímku nastavím rozměr HQ 3:2
 • v menu, přes záložku Setup > Current uložím veškeré nastavení do MyMode
 

Vlastní režim pro pokročilejší focení

Moje fotografické začátky byly často provázené rozladěností. Fotky neměli takovou šťávu, focený předmět/scéna na fotce zanikala. Pak jsem si přečetl články na Photo Life a zjistil, že za vším stojí hloubka ostrosti, tedy správné nastavení clony.

Jak na to ?

 • spustím foťák v režimu "A/S/M" - lze zapínat pokročilé funkce
 •  v menu nastavím prioritu cloně "A" - šipkami nahoru/dolů měním velikost clonového čísla. Čím je clonové číslo "f" větší, tím je větší i rozsah vzdáleností před a za foceným objektem, na které bude na výsledné fotce zaostřeno.
 • zapnu displej
 • přes menu zapnu histogram - tak vždy vidím barevné podání snímku, příp. měním expozici po 1/3EV až do +/- 2EV (ExposureValue)
 • přes menu zapnu redukci šumu (noise reduction) - začíná být aktivní až při zhoršených světelných podmínkách a snižuje vznik barevných px
 • ve vlastnostech snímku nastavím rozměr HQ 3:2
 • tlačítkem zapnu ovládání spouště dálkovým ovládáním - např. při focení v noci neklepu s přístrojem při mačkání spouště
 • v menu, přes záložku Setup > Current uložím veškeré nastavení do MyMode

 Toto nastavení se mi osvědčilo asi nejvíc. Při ručním nastavování clony přístroj nejprve upravuje čas expozice a potom citlivosti CCD snímače tak, aby vždy odpovídalo barevnému podání snímku. Pokud potřebuji trochu rychlejší expozici, nastavím clonu na co nejnižší hodnotu,  přístroj zaostří pouze na focený předmět, nebo jen na jeho část (!!) a nabídne nejkratší čas. 
Pokud chci u objektů nechat vyniknout jejich umístění v prostoru, určitě přenastavím clonu i za cenu delšího času závěrky.

Focení s MyMode 

Celkem lze nastavit až pět vlastních nastavení přístroje. Aby uživatel nemusel zjišťovat přes menu, jaký mód má vlastně aktivní, svítí vlevo nahoře vedle stavu baterie odpovídající ikonka. Výhodou je také indikace zapnutých funkcí přímo na displeji, např. při zapnuté prioritě clony stále svítí "A". Přepínání mezi módy pak lze jen přes menu.
Pokud chcete fotit alespoň trochu kreativně, bez vlastního nastavení přístroje se prostě neobejdete. MyMode vám vše usnadní.

Vyvážení bílé

Při focení za různých světelných podmínek vnímá elektronika rozdíly v odstínu bílé barvy. Správné nastavení druhu osvětlení je v některých případech velmi důležité a je vhodné jej před focením nastavit.

Podrobnější postup nastavení bílé najdete v návodu.


 
 
 
This website is designed and maintained by Dr.Ozdi, contact
Copyright © 2004-2075 Dr.Ozdi All rights reserved.
Zpět na vstupní stránku