Dr.Oždí fotografuje, fotí, snímkuje, seká fotky | fotoblog / digitální fotografie

Dr.Ozdi photograph, makes a photos, takes a pictures, shoots | photoblog / digital photogallery

černý | šedý | rudý :: vyber styl black | gray | red :: choose style
Navigace ::
Navigation ::
Home Home
Náhledy snímků Thumbnails
Top 50 zobrazených Top 50 views
GuestbookGuestbook
Reklama Adds
Odkazy Links
FOTOTREKY PHOTOTREK
Archív ::
Archive ::
Fotoblog archív Photoblog archive
Archív 2005 Archive 2005
Archív 2004 Archive 2004
Čím fotím My camera
Proč fotím Why I do it
Co fotím My objects
Návody Tutorials

Dr.Ozdi button Dr.Oždí fotí / Dr.Ozdi takes a photos - ATOM Feed Dr.Oždí fotí / Dr.Ozdi takes a photos - RSS Feed
 

Jak opravit stativ a zachránit focení

Jak snadno poškodit stativ ?

Místo předmluvy

Je tomu pár týdnů zpět. Stál jsem na šikmé skále vedle vodopádu, foťák vedle mě na stativu zrovna exponoval. V tom mi ujela noha. Abych neshodil foťák i se stativem do vody, jako posledně, v letu jsem sestavu bravurně zachytil. Jen jsem při tom stativu drobátko pošramotil jednu nohu. Foťák zachráněn, stativ s drobným drhnutím funkční. Konec dobrý, všechno dobré.
Nebo ne?

Dnes jsem si přivstal. V půl páté jsem parkoval ve Schmilce a uháněl na Schrammsteinaussicht. Nahoře odložil velký bágl a jen s foťákem a stativem přeskákal na vzdálenou věž. Našel místo a začal štelovat stativ. Jedna noha, druhá noha, v tom lup a cink, cink, cink…a v ruce jsem držel nohu od stativu.

Teď je na místě zamyšlení...

Není totiž důležité proč a jaký stativ, důležité je, jak opravit stativ alespoň provizorně a zachránit focení.

Jak na to?
Nejprve tedy posbírám všechno co ze stativu vypadlo a snažím si uvědomit, o kolik součástek jsem nehodou přišel. Dám to co mám na hromádku a jdu bádat, jak to tam asi vevnitř funguje. Můj stativ s pákovou aretací vypadá takhle:

 

Jak opravit stativ provizorně ?

Teď přijde dilema....

Provizorní oprava stativu znamená, že pak stativ úplně zahodím, nebo ho doma opravím definitivně ?

Koukám do aretace a otevírám páčkou. Nic se neděje. Když tam zastrčím vytaženou nohu, volně se pohybuje. Aha! Páka aretace tam nemá nějaký brzdící člen. Co tam dát? Jsem v přírodě, kolem skály, písek, stromy. Ulomil jsem větvičku břízy, nožíkem ořezal na malý obdélníček. Zastrčil do okýnka pod aretační páčkou stativu, zasunul vytaženou nohu, vyzkoušel páčku a FUNGUJE!

TIP:

Dřevěná aretace funguje výborně, jen se trochu moc omačkává a dřevo vysychá. Po jedné či dvou hodinách stačí obdélníček navlhčit a zase to FUNGUJE!

 

Jak stativ opravit profesionálně ?

Doma potom stativ zahodím a koupím za mnoho peněz nový. Můžu ho poslat do značkového servisu, nebo ho prostě profesionálně opravím sám.
Potřebuji kladívko, tyčku či hřebík, kloudné lepidlo, pilku na železo, hrubý pilník, prkýnko, šmirgl a kus tvrdého plastu, nejlépe plněného sklem ("tam je snad samý sklo, pane" říkala slečna nad jakýmsi těsněním v železářství). Hodit se bude i kapka (teflonového) oleje.

Všechno jsem rozebral (čep v aretaci je třeba lehce vyklepnout nějakou tyčkou či tupým hřebíkem) a vyčistil, dřevěný obdélníček nahrubo poměřil. Popadl jsem koupené skloplastové čtvercové těsnění za 8 kaček, pilkou na železo fiknul roh a poměřil s realitou.

 

Vytáhnul jsem prkýnko, udělal do něj zářez pilkou, potom zářez ještě zahloubil pilníkem. Do zahloubení jsem položil onen roh těsnění a začal ho dopilovávat na nový obdélníček. Už to skoro sedí !

 

Potom ještě doladit výšku obdélníčku, aby nebyl vysoký a nehrozilo, že aretační páčka při překonávání úvratě praskne. Taky jsem obdélníček namazal teflonovým olejíčkem, bo plast mírně nasákává a vačka aretace nebude překonávat tak velké tření. Na aretaci nohy to nemá vliv, tam je tření "jako kráva".

 

Než jsem dal vše dohromady, ještě jsem nalepil na nohu stativu šmirglem zdrsněné bílé plastové distanční půlkroužky. Při překonáváni pochroumané části stativu nějak drhly a bál jsem se, aby mi zase celá noha stativu někde nevylítla.

A je opraveno !

Oprava stativu by se dala zmáknout klidně i někde v přírodě, u auta na parkovišti, v hotelovém pokoji. Stačí odhodlání a klid na pilování :-)

 
 
 
 
This website is designed and maintained by Dr.Ozdi, contact
Copyright © 2004-2075 Dr.Ozdi All rights reserved. Photoblog is running thanks Pixelpost.org.
Zpět na vstupní stránku